Lassan négy évtizede annak, hogy dolgozni kezdtem a Heim Pál Gyermekkórház gyermek bőrgyógyászatán, ez alatt az idő alatt számtalan tünettel, panasszal, gyerekek bőrén talált jelenséggel találkoztam már.
Ha otthon észrevesznek valami szokatlant, oda nem illőt a gyermek bőrén, általában nincs ok az ijedtségre és az aggodalomra! Kis képgalériámmal igyekszem megkönnyíteni az aggódó szülők, rokonok számára a bőrtünetek azonosítását, általánosságban igaz azonban, hogy a legjobb és legbiztonságosabb megoldás szakorvost felkeresni, akkor alapos vizsgálat után célzott kezelést fog javasolni a problmára.
ÓTVAR:
Az ótvar (orvosi nevén impetigo) egy bakteriális, rendkívül fertőző bőrbetegség, leggyakrabban gyermekeknél fordul elő. Klasszikus tünete a bőr felső rétegén megjelenő, vörös színű, nagy kiterjedésű, viszkető gennyes hólyagok, melyek pár napig múlva kisebesednek és sárgás-barnás színű pörk fejlődik rajtuk. Elsősorban az arcon, füleken és kezeken szokott megjelenni, de a pelenka alatti területen is előfordulhat. Zárt közösségekben (család, óvoda, iskola, csapatban játszott sportok) nagyon gyorsan fertőz. Nem kizárólag érintés által terjedhet, a fertőzésveszély szempontjából figyelni kell a textíliák, használati tárgyak tisztítására is (ruhák, törülköző, ágynemű, plüssállatok, játékok).
A kezelés fertőtlenítő, antibakteriális ecsetelők használatával és a pörkök eltávolításával történik.